Bastard

Novinka
Neohodnoceno
Značka: Naše vojsko
499 Kč –35 %
bastard predek150dpi
499 Kč –35 % 324 Kč 324 Kč bez DPH
Skladem (>20 ks)
Můžeme doručit do:
25.6.2024
Možnosti doručení

Autor: Petr Hlubuček

Detailní informace

Detailní popis produktu

Děj neobvykle koncipovaného románu je zasazen do bouřlivé doby konce 18. století, kdy se v ozvucích Velké francouzské revoluce hroutil starý svět a z jeho prachu povstal svět nový, plný vábných nadějí a tužeb, ale i zmatku, chaosu a nenaplněných očekávání.

  Zatímco v revoluční Francii tekla krev a padaly hlavy nenáviděných šlechticů, v Praze se za těch bouřlivých časů konala velkolepá korunovace Leopolda II. na českého krále. A právě ve víru korunovačních oslav se čtenář setká s hlavní hrdinkou románu, krásnou a duchaplnou patricijskou dívkou Katty Hoferovou, která jej svým osobitým stylem provází neklidnou dobou, stejně jako svým životem, napohled pokojným a blahobytným, uvnitř však nespoutaným a citově rozháraným. Její neklidná povaha ji nutí do spřádání spletitých intrik, vhání ji do víru velkolepých bálů, maškarních redut či jiskřivých operních představení, nechá ji hrát si podle svého rozmaru se sterými muži rozličného společenského postavení, ale hlavně a především ji neochvějně uvádí do nedozírného světa lidského ducha, do světa vědy, umění a filozofie, zejména pak do tajů její milované matematiky, v níž hodlá dojíti slávy a uznání, neboť z celé duše touží po tom, aby její jméno neupadlo v zapomnění.

Jak neobvyklé záliby a touhy v době, kdy byla ženská emancipace neznámým pojmem a od patricijských dívek se nečekalo nic jiného než to, že budou ozdobou společnosti a vyhledávanými partiemi!

Však se také naše hrdinka se svým okolím nejednou dostane do křížku a začasté se kvůli svým neobvyklým zálibám stane terčem posměchu a nepochopení.

Inu ani krásná a duchaplná dívka to nemá v životě snadné, zvláště když si ji vezme do pera neortodoxní autor, jenž ji v pestrém kaleidoskopu alegorických a fantazijních výjevů nemilosrdně vhání do spárů zhýralého markýze de Sade, krvelačné čachtické paní, rozdivo­čelých českých neonacistů či ji potměšile zavede mezi rituálně se kastrující olmécké kněží, popřípadě nechá její krásnou hlavu padnout pod gilotinou, tak jako se to stalo nešťastné francouzské královně Marii Antoinettě.

Neobvykle pojatý román si zkrátka žije svým životem bez ohledu na čas a prostor. Jednou na jeho pozadí slyšíte divukrásnou Mozartovu hudbu, jindy nenávistný řev a kletby rozdivočelé revoluční luzy. Otáčíte stránku za stránkou a nikdy nevíte, co vás čeká na té další. Bude to parodie, fraška, vážnější tón nebo perverzní sadistická či nekrofilní pasáž?

Ať už to bude to či ono, jedno je jisté – román příznačně nazvaný Bastard je svým poje­tím, obsahovou stránkou i rozsahem naprosto ojedinělým úkazem na poli soudobé české prózy, a jako takový by rozhodně neměl chybět v knihovně žádného milovníka neotřelé a originální literatury!

Doplňkové parametry

Kategorie: Všechny knihy
Jazyk: Česky
Nakladatel: Naše vojsko
Počet stran: 1088
Rok vydání: 2024
Rozměry: 170 × 240 mm
Vazba: Vázaná
Žánr: Romány

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: